Alle der arbejder med offentlig it får i år mulighed for at mødes i Musikhuset i Aarhus for over to dage at udveksle viden og erfaringer. Bag den to-dages konference står DANSK IT.
Aldrig tidligere har danske myndigheder blokeret for så mange udenlandske hjemmesider, som i 2012. I alt 23 udenlandske firmaer fik i løbet af året deres websites blokeret for besøg fra danskere, viser opgørelse fra Teleindustrien.
Selvom mange smartphones ifølge ny undersøgelse har dårlige antenner, kan man som forbruger ikke få oplysninger om antennekvaliteten. DANSK IT vil have antennedata frem i lyset.
Lad os starte med konklusionen: Hvis du mestrer dit grundlæggende håndværk, vil du hurtigt kunne tilegne dig de koncepter og metoder, som løbende opstår indenfor it. I bund og grund er der nemlig bare tale om nye servicemodeller, skåret over den samme grundlæggende læst.
Mens statsminister Helle Thorning i sin nytårstale roste danske unge for at tage teknologien til sig, var der en løftet pegefinger fra dronningen, der advarede ungdommen mod at leve livet som i et udstillingsvindue på sociale medier.